Červen 2011

Darren Shan - DEMONATA

27. června 2011 v 18:40 | Kim |  Óda na knihu
AUTOR: Darren Shan (Darren O´Shaughnessey)
NÁZEV: Demonata/Lord Loss
SÉRIE: Demonata/Demonata (1. kniha)
NAKLADATELSTVÍ: CooBoo, 2010
PŘEKLADATEL: Richard Podaný


Jakmile si začnete pohrávat s Demonatou, není již cesty zpět.

Grubbs Grady je čtrnáctiletý kluk, který má místo rodičů fanatiky do šachu a starší sestru, která mu "leze na nervy". Všechny je nesnáší. Alespoň si to myslí, než u nich doma nalezne jejich mrtvoly. Poté na všechno změní názor.

Jeho rodiče i sestra ale nezemřeli normální smrtí, dokonce ani nebyli zavražděni normálním způsobem. Zavraždil je totiž Lord Lítost a jeho nohsledi. Grubbsovi se jen štěstím podařilo Cévě a Artérii uniknout před smrtí. Jeho rodiče a sestra neměli to štěstí a skončili zavraždění, navíc v dost zuboženém stavu.

"TATI!" zařvu, až mi to roztrhá hlasivky na kusy.
Vlevo ode mě se nějaká odporná stvůra obrátí a zavrčí. Má tělo ohromného psa a hlavu krokodýla. Pod tím leží nehybně… máma. Nebo to, co z ní zbylo.
Zprava se ozve děsivé zavytí. Gret! Sedí na podlaze, upírá na mě oči, kýve se sem a tam, tvář má bílou, tedy kromě míst pokrytých krví. Zavolám na ni. Napůl se otočí a mně dojde, že ji něco rozpůlilo. Nehýbe se sama, jen za ní, v prohlubni místo zad, cosi je a pohybuje s ní jako s loutkou.

Když na místo přijela policie a chtěla Grubbsovu výpověď, pověděl jim po pravdě, že rodiče zavraždili démoni. Policie usoudila, že Grubbs je otřesený a že se jistě ze svého stavu brzy zotaví a poví jim pravdu. Bohužel se tak nestalo a Grubbs jim nutil svou verzi s démony. Proto ho poslali na léčení do psychiatrické léčebny.
V léčebně ovšem nepřišly žádné pokroky. Grubbs ošetřovatelům líčil svou verzi a navíc byl zoufalý z nešťastné smrti jeho rodiny. Všem bylo jasné, že je blázen, jen Grubbs věděl pravdu.
Ale potom přišel na návštěvu tajemný a podivný strýček Dervish a všechno se změnilo…

"Kletba je pradávná. Říkáme jí prokletí Garadexů, protože Garadexové ji jako první z našeho rodu popsali. Pokud jí trpí i jiné rody, nevíme o nich. Sem tam se doslechneme o nějakém cizím člověku, který se proměnil, ale když to prošetříme, vždycky zjistíme, že jeho rodina je s to naší nějak spřízněná."
"Gen se vynořuje náhodně. Někdy udeří na všechny členy jedné větve rodu a vyhubí je. Jindy nečinně spí dvě nebo tři generace."
"Je to strašlivé prokletí," řekne pak tiše. "Dívat se, jak se někdo, koho máš rád, mění ve zvíře, pak ho uvěznit a snášet s ním jeho bolest… Hodně lidí se radši takovému utrpení nevystaví. Hodně rodičů…" Přestane ťukat prsty a jeho výraz ztvrdne. "Ukončí jejich trápení."


Knihy od Darreana Shana lze snadno rozeznat i bez popisků na hlavní stránce. Má specifický styl psaní, který je uzpůsobený tak, aby zaujal především mladé čtenáře. Troufám si říct, že do jeho knih by mohly nahlédnout i děti. Na druhou stranu se rozhodně nebojí krve a zachází do mnohdy až krutých detailů, což by desetileté dětičky mohlo poznamenat. Smrt Grubbsových rodičů na začátku knihy byla popsána na můj vkus až moc důvěryhodně. Dokonce jsem si v této části knihy říkala, zda tenhle krvák nemám přestat číst.
Říkáte si, že je to hloupost. Přečíst si odstaveček s kapkou krve a skoncovat s knihou. Ale kdo četl, ví. Této pasáži je věnovaných několik stránek a Darren má tu úžasnou schopnost popsat věci tak, jak jsou. Tak, aby si je každý zvládl představit. Nezahlcuje Vás zbytečnými detaily, ale dobře si hraje se slovíčky, takže výsledkem může být nejedna noční můra.
Ovšem přesný popis není jediným znakem jeho knih. Stejně jako sága o Darrenu Shanovi je i Demonata psána poutavě. Hlavní zápletka každému jistě dojde velmi brzy, člověk by čekal, že tím to hasne. Ale ono ne. Zápletek je hned několik a všechny se přesto motají okolo té hlavní. Je to jako pavučina. Nitky, které jsou zásadní a potok vlákna, která na ně navazují. Přestože nejsou až tak důležitá, pavučinu to dělá zajímavější.

Abych to tedy shrnula. Kniha je poutavá, příběh strhující a zvraty nečekané.
Číselné hodnocení: 4/5