DRUHÁ TVÁŘ, ČILI PŘETVÁŘKA

6. července 2011 v 12:33 | Kim |  Mapa myšlenek
Druhá tvář, neboli přetvářka.
Alespoň pro dnešek si to tak můžeme vysvětlit...

Tak tedy přetvářka.
Každý jí samozřejmě nesnáší a (téměř) každý ji provozuje.
Možná jste si toho nevšimli, ale pro Čechy je přetvářka něco jako denní chléb. Například, jdete ke známým na návštěvu a tetička, nebo maminčina kamarádka, nebo bůh-ví kdo Vám nabídne třeba kousek koláče. Vy tvrdohlavě odmítáte vzít si ho, přestože na něj máte chuť. Musíte totiž už ze slušnosti říct "Ne, děkuji!" a počkat, až Vás bude ona tetička, nebo bůh-ví kdo přemlouvat. Po třetím "Ale jen si vezmi!" si tedy přece jen ten kousek koláče vezmete a pronesete: "Tak aby se neřeklo..."
Nevím, jak to připadá Vám, ale já si myslím, že pro nás, Čechy, je to typické. Obdobnou situaci jsem zažila nesčetněkrát. A zajímavé je, že se takto ostýchají především "moudří" dospělí. No, každý máme své mouchy, že...
Co je ale zvláštní je, že se při nucení svých hostů do onoho pokrmu necítíte trapně. Dokonce Vás to ani neuráží. Je to tak zaběhlá tradice, že Vám to připadá naprosto normální. Kolikrát si říkám, že bychom mnohem častěji potřebovali potkat člověka, který nám po "Ne, děkuji!" nic nabízet nebude. Prostě se smíří s tím, že kousek koláče nechceme a nechá nás na pokoji. Příště bychom si jistě rozmysleli, zda ho chceme nebo nechceme.
To by byl jeden způsob přetvářky.

Tumblr_lm43jiwp581qaceyjo1_500_large

Druhů je tolik, že je téměř nemožné všechny si vybavit.
Ať už se kohokoli z blogu.cz zeptáte, jaké má pocity ohledně přetvářky, napíše, že jí nesnáší. Ale kolik z nás jí ve skutečnosti provozuje?! Kolik z nás se schovává za druhou tvář, protože ta originální, ta reálná, nám není sympatická? Kolik z nás trpí v realitě, a proto si pořídí lepší já tady, na internetu? A nakonec, kolik z nás je i v životě i na blogu stejných?
Myslím, že by nás všechny překvapily statistické výsledky...
Ovšem nemůžeme nešťastným lidem vyčítat, že chtějí být šťastní alespoň přes inetrnet. Jestliže je lehká přetvářka učiní alespoň vyrovnanějšími, tak proč to nepodstoupit? Jistě, všem nám lžou. Ale je- li to lež, která nám neublíží, tak to za to stojí.
Ale stejně si myslím, že každý časem odhalí, že jeho osobní a pravé kvality hluboce převyšují kvality osoby, kterou si vysnili a za kterou se vydávali. Nakonec každý z nás zjistí, že přetvářka je zbytečná.

Mimochodem, je zajímavé, že nějaká přetvářka vůbec existuje, když jí všichni tak nesnáší. Ó, jistě, všichni bychom si nejprve měli zamést před vlastním prahem, že ano.

Závěrem...
Nakonec to tedy shrnu. Přetvářka může být nebezpečná, nebo spasitelská, ale ve všech případech je nakonec naprosto zbytečná. Myslím, že časem si to všichni uvědomíte. Tedy, doufám...

Nakonec tedy bájo, užívejte prázdniny a mějte se!
Kim


PODĚKOVÁNÍ:
~ Především děkuji Blogu, že mi vnuknul myšlenku, takže jsem zase názorově o něco vyrovnanější osoba. :)
~ Dále potom... Zdroje, odkud čerpám obrázkem i videem jsou uvedeny v článku (obrázek - nakliknutí, videoklip - popisky jsou také k nakliknutí), ale raději je uvedu i sem (pro případ, že blog bude zase blbnout ;) ). Za obrázek vděčím WeHeartIt, za video YouTube.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Naty | Web | 6. července 2011 v 12:56 | Reagovat

U své tety koláčky nejím, neumí totiž péct a to sem jí také řekla, naštvala se, ale nebudu jí lhát a cpát do sebe něco, co bych vzápětí musela vyzvracet. Volím přímou cestu ať se to lidem kolem líbí nebo ne. Nemám ráda přetvářku, neprovozuji ji, protože bych se pak sama na sebe nemohla podívat do zrcadla. Pravda je hezká věc, ale převážná většina lidí ji není schopna ustát.

2 Kim | Web | 6. července 2011 v 16:35 | Reagovat

[1]: Potom jsi jedna z mála výjimek. :)

3 SKA-čulka | Web | 7. srpna 2011 v 9:21 | Reagovat

nesnáším přetvářku :(

4 Zasněná* | Web | 9. srpna 2011 v 23:41 | Reagovat

Myslím, že s tím jídlem to bylo dost výstižné. Souhlasím s tebou... Já sama žiju svou druhou tváří, dokonce mám pocit, že se stala mou první tváří.
Moc pěkný článek.
Ale teď k tomu proč jsem tady. Na hp-povidky-pro-kazdeho, jsi četla povídku Štěstí přijde zítra. Tam na blog už ji v plánu dozveřjnit nemám. Ale u mě na blogu (kliknutí na web) najdeš tuhle povídku už kompletně dopsanou. :-)

5 Kimberly B. - webmiss | Web | 12. srpna 2011 v 10:27 | Reagovat

[4]: Díky za pochvalu! :) A povídku si určitě dočtu! :)

[3]: Já taky! :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama