VODA PRO SLONY (2011)

1. října 2011 v 23:07 | Kimberly B. |  Filmové nadšení
Voda pro slony Voda pro slony

v hlavních rolích: Robert Pattinson, Reese Witherspoon, Christoph Waltz, Hal Holbrok, Paul Schneider, Dan Lauria,...
režie: Francis Lawrence
hudba: James Newton Howard
žánr: drama, romantický
USA, 2011, 121 minut

osobní hodnocení: 9 bodů/10 bodů
Výpravná romance z cirkusového prostředí 30. let minulého století o zakázané lásce, která se zrodí na magickém místě plném dobrodružství, zázraků a nebezpečí, vznikla podle celosvětového knižního bestselleru Sary Gruenové. Hlavní role ztvárnili držitelka Oscara Reese Witherspoon a hvězda ságy Stmívání Robert Pattinson.

http://static.muveez.com/media/DF-S-4208.jpg
Tak přesně toto by mě odradilo od zhlédnutí filmu. Proto jsem strašně ráda, že jsem se vykašlala na veškeré anotace, trailery, doporučení a komerci a prostě se podívala. Bylo to totiž naprosto excelentní!
Ale nepředbíhejme! Na film jsem narazila, když jsem si četla rozhovor s herečkou Reese Witherspoon. Už jen fotka, která byla z filmu vystřižena, mě navnadila na zhlédnutí. Reese na ní byla oblečena v černých šatech a tvářila se vražedně. Proto jsem si řekla: "Že by konečně dostala roli pořádné mrchy?" Dál jsem se tím ale nezabývala a jen si ponechávala Vodu pro slony v podvědomí. Až jsem jednoho sobotního dne dostala chuť na pořádný film a vzpomněla si právě na tento.
Hrdě a zaujatě jsem ho zhlédla a toto je můj verdikt...

Jacob Jankowski (Robert Pattinson) skládal závěrečné zkoušky na veterině, když se dozvěděl, že oba jeho rodiče zemřeli při autonehodě. Bez rodiny a bez peněz Jacob netušil jak dál, ale osud ho zavál do vlaku světového cirkusu Benzini. Hospodářská krize právě vrcholila a pro Jacoba, stejně jako pro spoustu dalších, cirkus znamenal spásu, ačkoliv to byl svět s úzce vymezenými iracionálními pravidly, s vlastním pojetím života i smrti. Jako téměř dostudovaný veterinář dostal Jacob na starost cirkusový zvěřinec včetně cirkusových běloušů krásné krasojezdkyně a hvězdy volné drezury koní Marleny (Reese Witherspoon). Marlenu k cirkusu přivedla láska k nesprávnému muži, charismatickému, ale zvrhlému a násilnickému řediteli cirkusu (Christoph Waltz). S Jacobem ji od začátku pojila nejen láska ke zvířatům, ale také vztah ke slonici Rosie, která se k cirkusu dostala jako obrovská šedivá naděje, nové číslo, které mělo cirkus zachránit před úpadkem. Jak ale s Rosie číslo nacvičit, když nebyla schopná poslechnout ani jednoduché příkazy? Pouto, které mezi touto nesourodou trojicí postupně vzniklo, bylo založeno na důvěře a lásce a nakonec se pro všechny tři stalo jedinou nadějí na přežití.

Film začíná deštěm a starcem, který na onom dešti stojí. Už jen to zní nádherně. Onoho starce přijde z deště "vysvobodit" jakýsi mladík pracující ve zdejším cirkuse.
Komediant, jak se cirkusákům říká, zjistí, že onen "dědeček" kdysi také pracoval u cirkusu, a to u velmi známého cirkusu, který žel bohu skončil svou hvězdnou dráhu tragédií. Poprosí ho o vyprávění jeho příběhu.
A tím se k nám už dostává milovaný Robert Pattinson! Abych řekla pravdu, dost jsem se zalekla, když jsem ho ve filmu spatřila! Řekla jsem si, že se Reese namočila zase do nějaké hlouposti (za což bych si teď nejraději nafackovala!). Ale mýlila jsem se v něm, a to dost!
Musím se přiznat, že jsem celou dobu sledování filmu, na mém bývalém oblíbenci "Edwardovi" nechala očko a hledala chybky. A našla jsem jich dost. Ovšem žádná nebyla tak zásadní, abych Roberta počastovala nálepkou "už ne Edward - dobrý herec".

oficiální trailer k filmu s českými titulky

Je to příběh o neskutečném a neopodstatněném tyranství vůči zvířatům. O skryté lásce. O nešťastné ženě, která dobrovolně žije svůj nešťastný život, protože nevěří v lepší. O veterináři, kterému jeden moment úplně převrátil život, a který sám o sobě převrátil život té ženě.
Je to příběh, který by měl lidi varovat před cirkusy! Protože mezi dnešními a tehdejšími cirkusy není zas až tak veliká změna. Nepodporujte týrání zvířat!

příklad jedné skladby z úchvatného soundtracku

Celý film vlastně tak nějak plynul a já nemohla odtrhnout zraku. Nenáviděla jsem toho krutého "cirkusového bosse". Modlila jsem se za přežití milostného vztahu Marlene a Jacoba. Obdivovala jsem úžasnou slonici Rosie. A pak film skončil a já nevěděla, co si myslet!
Hlavou mí vířily myšlenky, jako: "No tyjo!" "Tak Pattinson to zvládl! Zbavuje se nálepky upíra!" "Reese Witherspoon má konečně roli hodnou uznání! (Měla jsem jí zafixovanou jako "Pravou blondýnku")"
Celý film má v sobě něco... speciálního. Možná to vidím jenom já, ale pro mě byl jedním velkým překvapením a ten vývoj herců je prostě šokující! Nemohu jinak, než dát devět bodů, protože já jim to celé žrala!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Peter Cross | Web | 2. října 2011 v 12:46 | Reagovat

Na celý trailer sem koukal s otevřenou pusou. Nikdy jsem nebyl fanoušek filmů z cirkusového prostředí, ale tohle vypadá naprosto úžasně. Tahle recenze je napsána dokonale. Obdivuji tě, že jsi to dokázala takhle sepsat. Než jsem ji dočetl, už se mi film začal stahovat. :)

2 Kimberly B. - webmiss | E-mail | Web | 2. října 2011 v 21:43 | Reagovat

[1]: Wow! :D Naprosto jsi mi vyrzil dech! Děkuji za pochvalu... A určitě se podívej, je to fakt nádherný film! :)

3 Gabriella | Web | 14. října 2011 v 20:19 | Reagovat

mám Reese jako herečku moc ráda a film  se mi moc líbil:)

4 Kimberly B. | E-mail | Web | 14. října 2011 v 21:37 | Reagovat

[3]: Už na ní také pohlížím trochu jinak... Hold haló efekt dělá svoje... :/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama