#3 Dodržování tradic s rodinou

30. března 2013 v 13:52 | Kimberly B. |  Tisíce zamilování si hodných věcí
Myslela jsem si, že na to moc nejsem... Víte, Vánoce u nás neprobíhají zrovna tak, jako v běžných domácnostech. "Super, tradice! Vánoce, hulalá! Budeme rozbalovat dárky, jíst kapra a mít se všichni hrozně rádi! Žádnej stres, sláva!" Abych řekla pravdu, ráda bych to tak měla. Ale prostě nemám. Řekněme, že můj otec má k tomu, doufejme, pádný důvod, a proto nemá Vánoce rád. Takže u nás nikdy neprobíhají klasické svátky.

Normální člověk by si asi myslel, že když nemáme klasické Vánoce, tak co potom?! Nic. Opak je ale pravdou. Velikonoce se v naší rodině poměrně řeší. Víte, děláme spoustu takových těch běžných zvyků, jako je barvení vajíček, pletení pomlázky a šlehání přes zadek. Mladší sestra chodí koledovat, což sice zrovna moc nekoresponduje s pravou tradicí, ale v moderní době to za takovou tradici považovat lze. Kromě toho všeho navíc pečeme mazanec, beránka, perníčky a občas i jidáše.Každoročně vytáhnu před Velikonocemi knihu České zvyky a obyčeje (kolektiv autorů, nak. ALBATROS) a předčítám i méně známé tradice. Kolikrát to bývá i docela dost zajímavé, protože o většině tradic ani nemáte ponětí, pokud nemáte Velikonoce vyloženě v malíčku, a za rok se toho spoustu zapomene ;-) Navíc každý rok přijede teta z Pardubic (občas i s budoucím strýčkem) a to je to potom senzační. Mám opravdu ráda jejich návštěvy! Všichni se slezeme do jedné místnosti a povídáme si, třeba celý den.

Vlastně je to všechno takové milé. Vynechat počítač a radši zkoušet sestřičku z básniček a říkanek, které vytasí v pondělí při koledování. Číst si a psát. Po tisíci let zase psát. Jsem šťastná :-)

by weheartit.com/Jutucitis
~ Najděte si chvilku na vychutnávání si ticha všedního dne a vůně nevšedních tradic ^^
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Maggie;) | 3. dubna 2013 v 16:48 | Reagovat

Ach. Měli jsme na tohle téma s taťkou docela vážnou debatu. A já nějak nevím, nevím které tradice by se měly dodržovat a co je už přežitek. Ale nakonec je to asi celý zase relativní a záleží, co chceme dělat sami. A jasně, člověk to má tak nějak spojený s rodinou. Pro mě Velikonoce znamenají, že se jede k babičce, všichni se potkáme a je atmosféra. Ale barvení vajíček bych prostě přeskočila. Každej má svoje tradice, který... jo, sou důležitý, protože nám dávají pocit, že se v otm životě tak moc neztrácíme - jakože se ztrácíme.
Ta písnička. Tu sem vyloženě potřebovala:)

2 Kimberly B. | E-mail | Web | 3. dubna 2013 v 20:45 | Reagovat

[1]: U nás se na vajíčka lepí takové ty otisky, nebo děláme batiku v obvazu, či jak to říct. A já mám na tom barvení ráda, jak se bílá namočí do vody a když se vyndají, jsou barevná. Je to úžasnej pocit. Něco jako 'Když může vajíčko, můžu i já'. A pak se mi taky líbí uhlazování otisků tak, aby na vajíčko sedly. Samozřejmě to nikdy nejde úplně, ale i tak zbožňuju to zkoušet :-)
Jinak co se týče tradic a přežitků... Mám ráda to spojení s naší pra-pra-pra-atd-generací. Naplňuje mě takovým zvláštním, asi nostalgickým, pocitem.
A ta písnička... Je pro mě nostalgie sama o sobě :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama